o NÁS

Jak se k nám tento roztomilý pejsek dostal?

Náš první kontakt s tímto málopočetným plemenem má na svědomí krátká televizní reportáž. A byla to prostě láska na první pohled, i když zatím pouze přes televizní obrazovku. Malá roztomilá štěňátka “nějakého” dánsko-švédského farmářského psa s jejich maminkou nás okouzlila svým laskavým pohledem a pozitivní životní energií, která byla doslova nakažlivá. A okamžitě začala naše pátrací akce. Informací bylo ovšem velice málo, což nás ale nazastavilo v našem urputném pátrání, které jsme nemínili vzdát. Dokonce jsme se obrátili i na Ministerstvo zemědělství, které nás dále nasměrovalo k poradkyni chovu z Klubu málopočetných plemen. Požádali jsme o telefonní čísla a adresy chovatelských stanic a ejhle, v České republice byla jedna jediná – Chovatelská stanice “Z Ranče Montara”. Okamžitě jsme se spojili s velice milou majitelkou, která nás rovnou pozvala do Čisté u Horek, abychom se přijeli osobně podívat a zjistit, zda je to opravdu to, co hledáme. Víkend byl před námi a my jsme plní očekávání vyrazili. Setkání předčilo naše očekávání, dva dospělí jedinci, Fífa a Tomík, spolu s 3 měsíční fenečkou Kačenkou, byli víc než úžasní. Paní majitelka Dáda nám umožnila bližší poznání, kdy nám půjčila Fífu a Tomíka na procházku, na které byly hned potvrzeny jejich úžasné, kontaktní a přátelské vlastnosti. Z této první návštěvy jsme již odjížděli jako závazní zájemci o štěňátko z dalšího vrhu a naše “televizní” láska na první pohled se stala láskou na celý život…

Naše hvězdy

Colly Star Z Ranče Montara, naše první a vysněná fenečka DSFP, na kterou jsme tak dlouho čekali, předčila všechna naše očekávání.

Další očekávaná fenečka přiletěla v červenci 2022 z rodného Švédska z CHS Dobgun’s jako malinkaté štěňátko. Seznamovala se s Colly a staly se z nich parťačky na lumpačiny i výchovu.

Cesta to ovšem nebyla jednoduchá, protože jsme se museli obrnit velkou trpělivostí. Další rok se Fífě narodila štěňátka, ale na svět vykoukla pouze jedna fenečka, která už však byla předem zamluvena. Nezbylo než čekat další rok a v neděli dne 26.1.2020 nastal den “D”. Kačenka začala rodit a my jsme měli porod štěňátek skoro v přímém přenosu, kdy nám Dáda telefonicky oznamovala každé narozené štěňátko. Byly to nervy, první pejsek, o půl hodiny později další pejsek. Po další hodině se na nás usmálo štěstí a na svět se vyklubala krásná fenečka Colly Star z Ranče Montara (váha 187g) – zakladatelka našeho chovu – naše Hvězda z Montary. Teď už jsme jenom počítali dny, kdy si Colly budeme moci vzít domů. Tyto dny byli samozřejmě protkány několika návštěvami naší malé Colly v Čisté u Horek.

Colly nám pozměnila život. Od malinka vychovaná, čistotná, hezká, šikovná a poslušná – prostě samé superlativy. Nechyběly pravidelné návštěvy “cvičáku”, kde pro svou vysokou inteligenci excelovala, což se potvrdilo i na vykonané zkoušce ZZO (základní zkouška ovladatelnosti). Následovaly výstavy psů všech druhů, od krajských, klubových až po národní a mezinárodní. Všude Colly budila pozornost, a to jak z laické, tak i odborné veřejnosti. Málokdo tuto rasu znal, resp. téměř nikdo ji neznal. A tak jsme zaznamenali i první obrovské úspěchy – po získání titulů Český klubový Junior šampion, Šampion CZ, Šampion SK, Národní vítěz, nesčetně krát BOB a CACIB, se v roce 2021 Colly umístila v soutěži PES ROKU ČR na krásném 2. místě, což byl historický úspěch pro toto plemeno.

Láska k tomuto plemenu, doprovázená úspěchy na výstavním poli, nás utvrdila v našem rozhodnutí založit chovatelskou stanici a začít se tomuto plemeni věnovat více. Dostáváme podporu ze Švédska i Německa, vyměňujeme si zkušenosti a snažíme se s celou naši malou komunitou, aby i v Čechách našlo toto úžasné plemeno své místo. Dánsko – švédský farmářský pes je příjemný pejsek, který se maximálně přizpůsobí chodu domácnosti a celé rodině. Miluje děti, a to i ty nejmenší. Obrovskou výhodou tohoto plemene je, že vůbec není cítit jeho srst.

My osobně za největší podporu a pomoc děkujeme naší chovatelce paní Dagmar Žákové, která má trpělivost a věnuje se nejen nám, ale všem Collinčiným „bratrancům a sestřenicím“ a jejích páníčkům. 

Jedna televizní reportáž nám do života přinesla jak zvířecí, tak lidská přátelství…

cs_CZCzech
Přejít nahoru