O plemenu

Jaký je DSFP ?

Dánsko-švédský farmářský pes je plemeno přirozeně inteligentní, tem­peramentní, bystré, učenlivé, přátel­ské a neagresivní. To ho staví do role vynikajícího a aktivního rodinného společníka, který si snadno navykne na životní styl svého majitele a bez problémů se mu přizpůsobí. Nutno mít ovšem na paměti, že ho nenechá chladným žádná myší díra, ze které se bude zarputile snažit hlodavce vyhra­bat. Je to vynikající lovec, kterému nic neunikne a který se pustí za vším, co je v pohybu, od již zmíněných hlodavců přes kočky, veverky, zajíce po jiná lesní či polní zvířata. Při výchově je důležitá důslednost a zaměstnání. Cestuje rád a bez problémů. Je to malý pejsek s vel­kým srdcem milující vzrušení a se svojí stále dobrou náladou přinášející do své rodiny pohodu a radost. Prostě takové sluníčko ze Skandinávie…

Jak má vypadat ?

Hrudní končetiny jsou v celkovém vzhledu rovné a rovnoběžné s přední frontou, širší než hrudní koš s šikmými lopatkami a nadloktím a s nadprstím, které je silné, pružné. Přední i zadní tlapky jsou malé, oválné, ovšem ne pev­ně sevřené. U pánevních končetin jsou požadována náležitě zaúhlená kolena a hlezna, dobře osvalená a rovnoběžná. Stehna jsou pak dost široká. V pohybu jsou končetiny navzájem rovnoběžné a jejich akce má být lehká a volná.

U tohoto plemene je přípustná pouze krátká varianta srsti, která hladce přiléhá a na těle je tvrdá. Ve zbarvení by měla převládat bílá barva. Tečkování v bílé barvě není vadou. Znaky mohou být různého zbarvení – obvyklé barvy jsou černá, tříslová, játrová a různé odstíny žluté, různých velikostí a kom­binací s tzv. tříslovými znaky nebo bez nich.

Ve standardu je jedna zajímavost:

Ve výčtu vad je mimo jiné uvedeno, že se za vadu považuje celkový elegantní vzhled.

 

Dánsko-švédský farmářský pes je velmi staré plemeno, jehož původ je nejasný. Kostry psů podobné dnešnímu typu farmářských psů se nacházely už na vikinských pohřebištích. Zemí původu je Dánsko. V období okupace Švédska v 17. století se rozšířil i tam. Byl znám jako skandinávský teriér nebo dánský foxteriér. Předky dánsko-švédského farmářského psa můžeme hledat mezi pinči.

Do 60. let 20. století se tento malý farmářský pes běžně vyskytoval na dánském venkově a v jižním Švédsku. Jeho populace se začala snižovat vlivem industrializace, která měla za důsledek zanikání malých farem, a tím pádem i snižování počtu farmářů, kteří psy chovali. V průběhu 7o. let se začal zájem o toto plemeno znovu projevovat a během let 80. bylo chovatelům jasné, že je nutné toto národní plemeno zachránit a uchovat. Díky úzké spolupráci mezi dánským a švédským klubem chovatelů byl v roce 2008 dánsko-švédský farmářský pes schválen předběžně organizací FCI. V roce 2019 se pak dočkal úplného uznání. DSF náleží do II. skupiny FCI (pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi), sekce I. – pinčové. Další názvy tohoto plemene jsou: dánsko-švédský selský pes, dánský kuřecí pes, švédsky pak Dansk-Svensk Gardshund, anglicky Danish-Swedish Farmdog. Původní a hlavní zaměření DSF bylo na farmách lovit myši, krysy a jiné hlodavce – škůdce.

cs_CZCzech
Přejít nahoru